понеділок, 25 березня 2024 р.

Міні-город на підвіконні




На початку лютого вихованці Групи №2 "Калинонька" під керівництвом почали захід по дослідженню та вивченню рослин, вирощених взимку на підвіконні.Діти разом влаштували яскраво прикрашений міні-город, де у контейнерах з ґрунтом на підвіконнях ростуть цибуля, квасоля, пшениця, горох, петрушка, жито, зелена трава.

Вирощення міні-городу має велике значення для пізнавального розвитку дітей, виховання екологічної культури та правильної поведінки у природі. Також маленькі дослідники спостерігаючи за етапами розвитку городніх рослин, мають змогу під час прийому їжі покуштувати деякі пророщені рослини — наприклад, зелену цибулю, яка є корисним джерелом вітамінів взимку.

Город на підвіконні сприяє розвитку допитливості і спостережливості в дітей, він допомагає краще пізнати життя рослин. Діти отримують навички вирощування рослин власноруч, догляду та спостереження за ними, дізнаються про умови вирощування городних рослин, вчаться естетично прикрашати ділянки з рослинами, бачать результати своєї праці.

Загалом, міні-город – це заняття захоплююче і корисне. Вирощування овочів розвиває допитливість і спостережливість у дітей, навички дослідництва, розширює уявлення про те, як доглядати за рослинами в кімнатних умовах, узагальнює знання про необхідність світла, тепла, вологи, грунту для росту рослин, розвиває пізнавальні, творчі здібності вихованців. Город на вікні став гарною підмогою та помічником у вихованні у дітей екологічної культури, створення правильного ставлення до живої природи.

Ось так в ігровій формі виховується в дітях працелюбність, дбайливе ставлення до рослин, бажання виростити овочі своїми руками.

неділя, 25 лютого 2024 р.

 

Завітаймо до «Рукавички»

Заняття з розвитку мовлення до V педради для дітей молодшої групи

Улюблена зимова казка «Рукавичка»  дає чудовий матеріал для мовленнєвої роботи з молодшими дошкільнятами: збагачення словника, розвитку словотворення, формування граматичної складової мовлення, вміння зв’язно висловлюватись. Різноманітні завдання , пов’язані з персонажами казки, сприяють розвитку емоційно - чуттєвої сфери, емпатії, вміння аналізувати і робити висновки. Подане заняття – приклад гармонійного вплітання дидактичних і розвивальних вправ у відомий сюжет.

Мета: навчати:формувати граматичну правильність мовлення, інтонаційну виразність. Вчити правильно вживати дієслівні форми, узгоджуючи їх з особою займенника. Продовжувати узгоджувати прикметники з іменниками, будувати складнопідрядні речення зі сполучником «тому що», утворювати зменшувально-пестливі слова за допомогою суфіксів -чик-, -к-, -ят-, -ик-. Вправлятися у вживанні іменників з прийменниками, іменників у родовому відмінку.

ровивати: розвивати мовлення, уяву, дрібну моторику вміння слухати один одного, мовний слух спонукати дітей передавати питальну інтонацію, сприяти збагаченню лексики словами-назвами героїв(мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-лапанчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, ведмідь-набрід, дід, собачка). Згадати разом з дітьми основні події, головних героїв за допомогою рукавичного в’язаного театру .

виховувати: Допомогати дітям відтворювати, послідовність  сюжету української народної казки « Рукавичка». розвивати інтерес до театральної діяльності; виховувати дисциплінованість, бажання долучатися до театрального мистецтетва, здатність співчувати персонажам казки . 

Матеріали: декорація рукавички, іграшкові звірята: мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-лапанчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, ведмідь-набрід, собачка, в’язаний рукавичний театр, в’язана іграшка жолудь, прозора біла тканина. Гудзики, шнурівочки, рукавички різних кольорів. 

       Привітання:  В добрий ранок,

                                В добрий час

                                Завітали ви до нас

                                Всіх ми вас вітаємо

                                Та гарного настрою ,

                                 Вам бажаємо!

 

Діти, чи любите ви казки? (Так). Я також їх люблю. Тож сьогодні хочу запросити вас до зимового лісу на гостину , до однієї казочки. Заплющимо очі, промовимо чарівні слова і ми перенесемось до казкового лісу.

          

                            Ліс приймає нас до себе,

                            Тут дерева ген до неба,

                            І сніги скрізь простяглися,

                             Казко, де ти? Гей озвися!





Голос казки:

                                     Я лісова зимова казка,

                                     Заходьте, прошу вас ,

                                     Я рада бачити вас діти,

                                     Та рано зустрічі радіти:

                                     Я вам завдання тут лишила,

                                     Тож ви мені допомогайте

                                     І назву казки відгадайте,

                                     А щоб назву відгадати ,

                                     Я вам пропоную в гру пограти.

 

Вихователь: Що ж діти, допоможемо казці?(Так).

                                       ЗАВДАННЯ:

 «Гудзикотерапія» «Шнурівочка»

Завдання викласти рукавичку та обвести рукавичку.

Ігрова ситуація « Маленькі казкарі»

Вхователь: То яка тут казка заховалась?

Діти: «Рукавичка»

А ось і рукавичка! Давайте присядем і пригадаємо нашу казочку.

Згадайте будь ласка, як починається казка?

Діти: Ішов дід лісом і загубив рукавичку.

Вихователь:            Загубив дід рукавичку ,

                                   Рукавичку невеличку

                                   Звірі в лісі замерзають

                                    І до неї поспішають.

Вихователь: Відгадайте які ж тваринки поспішають до нашої рукавички.

                                    Хто це тут пищить тихенько?

                                    Вбрана в кожушок сіренький,

                                    Довгий хвостик, чорний носик

                                    Все зернятка в нірку носить. (мишка- шкряботушка)

  Вихователь: А чому мишку називають шкряботушкою .

 Діти: «Тому що»…

 Вихователь:              Хто по лісу скаче ,

                                      У легкій кофтині?

                                       Зелененьке таке

                                    Щей співає скрекеке (жабеня) 

Вихователь:  Діти мишка і жабка дуже раді , що ви навідались до них у гості,

й хочуть з вами пограти та поспілкуватись

 

                               Дидактична гра « Лісові мешканці»

Вихователь: Я підготувала картинки, але хтось тут пустував і все порозкидав

                        (пресвійні прикметники)ваше завдання скласти і назвати зірят якиз вм склали .

            Хто знаходиться на галявинці (дикі тварини)

            Кого можна зустріти на лісовій галявині?( ведмідь, кабан, жаба, миша, заєць,вовк,лисиця).

            З ким можна зустрітися у лісі?(з вовком , зайцем)

            Кому подобається жити в лісі?(вовкові , зайцеві)

                         

                                      Відгадування загадок

   Хто між кущів стрибає,                   В нього шубка темно сіра   

   Білу шубку приміряє,                       Щоб в морози люті гріла

   Так злякався завірюхи                     І тікають всі звірята

   Аж тремтять довгенькі вуха.           Як виходить він гуляти.

                         (заєць)                                                (вовк)

  Хто ходить по лісу навшпиньках      Він ікластий і сердитий

  У кого руда кожушинка?                   Дуже любить землю рити

   Хвостом замітає сліди                       Жолудів весь час шукає

  Красуня хитрує завжди.                     Малюків смугастих має.

                        (лисиця)                                             (кабан)

                            Ще не впав на землю сніг

                            Він ховається в барліг

                            І до теплої весни

                            Поринає він у сни.

                                                (ведмідь)

Дидактична гра

« Скажи лагідно»

Вихователь: Щоб допомогти персонажам казки подружитись пропоную погратися. Ставайте в коло. У мене є чарівний жолудь , я передаю жолудь і називатиму когось з персонажів, а ви маєте промовити його ім’я лагідно. А почнемо з кабана-іклана, бо він страшенно налякав своїми іклами та голосним рохканням. До того ж кабан дуже любить жолуді.

                                                      Фізхвилинка

«Знайди пару рукавичці»

 

Вихователь: Ой собака вже спішить

                        Дзвінко на весь ліс гавчить

                        Всі тварини налякались

                         І під снігом заховались.

  (Накриває тварин ковдрою діти бачать , що рукавиця зникла)

Вихователь: Діти подивіться! Що трапилося? (Собачка забрав рукавичку , а тваринки розбіглися по лісу)

Справді саме так і закінчилася казка «Рукавичка» Добре, що дідусь знайшов свою рукавчику, але шкода звірят адже «вони» залишилися без теплої домівки. Щоб тварини не замерзли у зимовому лісі. Давайте спробуємо змінити кінець казочки і для кожного знайдемо його рукавичку.

 

                                        Дидактична гра « Чия рукавичка»

У дітей рукавички  за кольором шубок тварин. Діти підбирають тваринок.

Вихователь по черзі питає кожну дитину чий будиночок. Хто з дітей назвав правильно на дошці виставляється зображення тварин.

Тож це в тебе рукавичка( жабки) чий?, чия?, чиї?

                                    Підбиття підсумків

Вихователь: Молодці, всіх персонажів розселили по хатинках – рукавичках. То в якій казці ми сьогодні побували?...

Пригадайте, що у ній трапилось поганого (Дід загубив рукавичку , тваринки замерзли, кабан усіх налякав, собачка забрав рукавичку , звірята залишились без хатинки)

А доброго , що  було у казці?(Тварини знайшли рукавичку трохи в ній погрілися, познайоимилися, собачка знайшов рукавичку і відніс дідові).

Які добрі справи ми з вами зробили?(Допомогли казці, подружили тваринок, знайшли для них персональну рукавичку).

 Ось і закінчилась наша казкова подорож час повертатися до садочка).

   «Ось казочці кінець, а хто слухав молодець»

 


середа, 7 лютого 2024 р.

 

Заняття до IV педради з розділу «Мовлення дитини»

Молодшої групм

Опис  іграшки зайчика.

Програмовий зміст: вчити дітей правильно називати тварину «зайчик», складати з частин ціле, описувати іграшку за запитаннями вихователя; закріплювати вміння порівнювати предмети за розміром; навчати відщипувати маленькі шматочки глини від грудки і розкачувати прямими рухами; розвивати уміння розповідати невеликі за розміром вірші, зв’язне мовлення розвивати увагу, логічне мислення, уміння слухати; виховувати інтерес і турботливе ставлення до тварин

Словник: збагачувати словник словами: зайча, зайчисько, зайченятко, довговухий; прикметників: пухнастий, сірий, м’якенький, маленький, вухатий; дієслів: біжить, стрибає.

Матеріал: макети дерев, кущів; кубики або картинки, розрізані на 4–6 частин; зайчик-іграшка; морквинки великі і маленькі, глина, дощечки.

Хід заняття

— Сьогодні я запрошую вас до казкового лісу.

(Макети дерев, кущів.)

Бачиш ліс цей чарівний?




В нім чудес, казок багато,
Так цікаво мандрувати
По галявах лісових.
Скільки тут пригод нових!

— Хто ж живе у цьому лісі? Ми дізнаємось, коли складемо картинки.

(Діти складають з частин картинок цілісне зображення тварин.)

— Хто у тебе, Катрусю? А в тебе, Мишку?

— Щоб тварини нас не боялися, давайте розповімо їм віршики.

(Діти декламують вірші про тварин.)

Фізкультхвилинка

Забавлялись зайченята, (Діти піднімають руки вгору.)
Виглядаючи маму й тата. (Діти сідають навпочіпки, ставлять руки на пояс.)
Ось так — лапку до лапки, (Плещуть у долоні.)
Ось так — шапку до шапки, (Ставлять руки до голови.)
Ось так — вухом потрусимо (Діти хитають головою.)
Так, так, так! (Діти стрибають.)

— А хто це сховався під ялинкою?

— Як можна ласкаво сказати зайчикові, щоб він не боявся? (Зайченя, зайчисько, зайченятко.)

— Давайте розповімо, який він.

(Діти описують зайчика.)

Запитання до дітей

— Зайчик який?

— Які у нього вушка?

— Який у зайчика хвостик?

— Що він уміє робити?

(Розповідь: «Ми побачили зайчика. У нього були довгі вушка. У зайчика куций хвостик. Шубка в нього біла. Зайчик сидить під ялинкою».)

— Наш зайчик дуже зголоднів. А що він любить їсти? Давайте пригостимо його морквочкою. Давайте зліпимо велику і маленьку морквинки.

(Вихователь показує рухи ліплення моркви способом розкачування і пояснює їх значення.)

Робота дітей.

— Яку ти морквинку зліпив? Це яка морквинка? А це?

Діти пригощають зайчика.

Підсумок

— Кого ми зустріли в лісі? Як допомогли зайчикові? Хто з лісових звіряток вам найбільше подобається? Чому?






 

 

пʼятниця, 19 листопада 2021 р.

ПРОФЕСІЙНИЙ СТАНДАРТ за професією «Вихователь закладу дошкільної освіти» 

 



Стандарт "Вихователь закладу дошкільної освіти" визначає основною метою діяльності вихователя організацію навчання, виховання та розвитку вихованців під час здобуття ними дошкільної освіти шляхом формування ключових компетентностей відповідно до державного стандарту.

Професійна діяльність вихователя здійснюється відповідно до трудового договору та/або посадової інструкції. Вихователь безпосередньо підпорядковується керівнику закладу дошкільної освіти, а також керівнику структурного підрозділу закладу освіти (у разі його наявності).

Документ передбачає обов’язкове підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів дошкільної освіти не рідше одного разу на 5 років загальним обсягом не менш ніж 120 годин на 5 років.

Необхідними загальними компетентностями для вихователя закладу дошкільної освіти є громадянська, соціальна, культурна, лідерська, підприємницька, етична.

Нагадаємо, у вересні 2021 року Міністерство економіки України затвердило професійний стандарт


четвер, 18 листопада 2021 р.

головна сторінка

 

БАЗОВИЙ КОМПОНЕНТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ

·

Базовий компонент дошкільної освіти, що є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні, затверджено сьогодні, 12 січня 2021 року. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України. Нова редакція документа дозволить продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти. 

«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами: 

·       особистість дитини;

·         дитина в сенсорно-пізнавальному просторі; 

·          дитина в природному довкіллі; 

·         гра дитини; 

·         дитина в соціумі; 

·         мовлення дитини; 

·         дитина у світі мистецтва.

Виконання вимог Стандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у найбільш оптимальній для кожної дитини формі.

Державний стандарт дошкільної освіти це взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти,  напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат – компетентність дитини старшого дошкільного віку, а також умови, за яких ці компетентності можуть бути досягнуті.

Оновлений документ заснований на компетентнісному підході, як і Державний стандарт початкової освіти. 

Ключові компетентності Базового компонента дошкільної освіти продовжуються в Держстандарті початкової освіти за окремими освітніми галузями. Наприклад, освітні напрями «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» продовжуються математичною та природничою освітніми галузями, а «Дитина у світі мистецтва» – мистецькою та технологічною. 

Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі.

Громадське обговорення проєкту Базового компонента дошкільної освіти відбувалося з 10 до 26 листопада 2020 року. За цей період надійшло 27 звернень із пропозиціями щодо змісту проєкту, з урахуванням яких було внесено зміни до структури Стандарту, доопрацьовано зміст освітніх напрямів, удосконалено вступну частину та умови реалізації Стандарту. Колегія Міністерства освіти і науки України схвалила нову редакцію Базового компонента дошкільної освіти 21 грудня 2020 року.

Базовий компонент дошкільної освіти – це ще один крок для забезпечення рівного доступу до якісного дошкілля в Україні. 




Департамент освіти та науки

Міні-город на підвіконні На початку лютого вихованці Групи №2 "Калинонька" під керівництвом почали захід по дослідженню та вивченн...