неділя, 25 лютого 2024 р.

 

Завітаймо до «Рукавички»

Заняття з розвитку мовлення до V педради для дітей молодшої групи

Улюблена зимова казка «Рукавичка»  дає чудовий матеріал для мовленнєвої роботи з молодшими дошкільнятами: збагачення словника, розвитку словотворення, формування граматичної складової мовлення, вміння зв’язно висловлюватись. Різноманітні завдання , пов’язані з персонажами казки, сприяють розвитку емоційно - чуттєвої сфери, емпатії, вміння аналізувати і робити висновки. Подане заняття – приклад гармонійного вплітання дидактичних і розвивальних вправ у відомий сюжет.

Мета: навчати:формувати граматичну правильність мовлення, інтонаційну виразність. Вчити правильно вживати дієслівні форми, узгоджуючи їх з особою займенника. Продовжувати узгоджувати прикметники з іменниками, будувати складнопідрядні речення зі сполучником «тому що», утворювати зменшувально-пестливі слова за допомогою суфіксів -чик-, -к-, -ят-, -ик-. Вправлятися у вживанні іменників з прийменниками, іменників у родовому відмінку.

ровивати: розвивати мовлення, уяву, дрібну моторику вміння слухати один одного, мовний слух спонукати дітей передавати питальну інтонацію, сприяти збагаченню лексики словами-назвами героїв(мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-лапанчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, ведмідь-набрід, дід, собачка). Згадати разом з дітьми основні події, головних героїв за допомогою рукавичного в’язаного театру .

виховувати: Допомогати дітям відтворювати, послідовність  сюжету української народної казки « Рукавичка». розвивати інтерес до театральної діяльності; виховувати дисциплінованість, бажання долучатися до театрального мистецтетва, здатність співчувати персонажам казки . 

Матеріали: декорація рукавички, іграшкові звірята: мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-лапанчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, ведмідь-набрід, собачка, в’язаний рукавичний театр, в’язана іграшка жолудь, прозора біла тканина. Гудзики, шнурівочки, рукавички різних кольорів. 

       Привітання:  В добрий ранок,

                                В добрий час

                                Завітали ви до нас

                                Всіх ми вас вітаємо

                                Та гарного настрою ,

                                 Вам бажаємо!

 

Діти, чи любите ви казки? (Так). Я також їх люблю. Тож сьогодні хочу запросити вас до зимового лісу на гостину , до однієї казочки. Заплющимо очі, промовимо чарівні слова і ми перенесемось до казкового лісу.

          

                            Ліс приймає нас до себе,

                            Тут дерева ген до неба,

                            І сніги скрізь простяглися,

                             Казко, де ти? Гей озвися!





Голос казки:

                                     Я лісова зимова казка,

                                     Заходьте, прошу вас ,

                                     Я рада бачити вас діти,

                                     Та рано зустрічі радіти:

                                     Я вам завдання тут лишила,

                                     Тож ви мені допомогайте

                                     І назву казки відгадайте,

                                     А щоб назву відгадати ,

                                     Я вам пропоную в гру пограти.

 

Вихователь: Що ж діти, допоможемо казці?(Так).

                                       ЗАВДАННЯ:

 «Гудзикотерапія» «Шнурівочка»

Завдання викласти рукавичку та обвести рукавичку.

Ігрова ситуація « Маленькі казкарі»

Вхователь: То яка тут казка заховалась?

Діти: «Рукавичка»

А ось і рукавичка! Давайте присядем і пригадаємо нашу казочку.

Згадайте будь ласка, як починається казка?

Діти: Ішов дід лісом і загубив рукавичку.

Вихователь:            Загубив дід рукавичку ,

                                   Рукавичку невеличку

                                   Звірі в лісі замерзають

                                    І до неї поспішають.

Вихователь: Відгадайте які ж тваринки поспішають до нашої рукавички.

                                    Хто це тут пищить тихенько?

                                    Вбрана в кожушок сіренький,

                                    Довгий хвостик, чорний носик

                                    Все зернятка в нірку носить. (мишка- шкряботушка)

  Вихователь: А чому мишку називають шкряботушкою .

 Діти: «Тому що»…

 Вихователь:              Хто по лісу скаче ,

                                      У легкій кофтині?

                                       Зелененьке таке

                                    Щей співає скрекеке (жабеня) 

Вихователь:  Діти мишка і жабка дуже раді , що ви навідались до них у гості,

й хочуть з вами пограти та поспілкуватись

 

                               Дидактична гра « Лісові мешканці»

Вихователь: Я підготувала картинки, але хтось тут пустував і все порозкидав

                        (пресвійні прикметники)ваше завдання скласти і назвати зірят якиз вм склали .

            Хто знаходиться на галявинці (дикі тварини)

            Кого можна зустріти на лісовій галявині?( ведмідь, кабан, жаба, миша, заєць,вовк,лисиця).

            З ким можна зустрітися у лісі?(з вовком , зайцем)

            Кому подобається жити в лісі?(вовкові , зайцеві)

                         

                                      Відгадування загадок

   Хто між кущів стрибає,                   В нього шубка темно сіра   

   Білу шубку приміряє,                       Щоб в морози люті гріла

   Так злякався завірюхи                     І тікають всі звірята

   Аж тремтять довгенькі вуха.           Як виходить він гуляти.

                         (заєць)                                                (вовк)

  Хто ходить по лісу навшпиньках      Він ікластий і сердитий

  У кого руда кожушинка?                   Дуже любить землю рити

   Хвостом замітає сліди                       Жолудів весь час шукає

  Красуня хитрує завжди.                     Малюків смугастих має.

                        (лисиця)                                             (кабан)

                            Ще не впав на землю сніг

                            Він ховається в барліг

                            І до теплої весни

                            Поринає він у сни.

                                                (ведмідь)

Дидактична гра

« Скажи лагідно»

Вихователь: Щоб допомогти персонажам казки подружитись пропоную погратися. Ставайте в коло. У мене є чарівний жолудь , я передаю жолудь і називатиму когось з персонажів, а ви маєте промовити його ім’я лагідно. А почнемо з кабана-іклана, бо він страшенно налякав своїми іклами та голосним рохканням. До того ж кабан дуже любить жолуді.

                                                      Фізхвилинка

«Знайди пару рукавичці»

 

Вихователь: Ой собака вже спішить

                        Дзвінко на весь ліс гавчить

                        Всі тварини налякались

                         І під снігом заховались.

  (Накриває тварин ковдрою діти бачать , що рукавиця зникла)

Вихователь: Діти подивіться! Що трапилося? (Собачка забрав рукавичку , а тваринки розбіглися по лісу)

Справді саме так і закінчилася казка «Рукавичка» Добре, що дідусь знайшов свою рукавчику, але шкода звірят адже «вони» залишилися без теплої домівки. Щоб тварини не замерзли у зимовому лісі. Давайте спробуємо змінити кінець казочки і для кожного знайдемо його рукавичку.

 

                                        Дидактична гра « Чия рукавичка»

У дітей рукавички  за кольором шубок тварин. Діти підбирають тваринок.

Вихователь по черзі питає кожну дитину чий будиночок. Хто з дітей назвав правильно на дошці виставляється зображення тварин.

Тож це в тебе рукавичка( жабки) чий?, чия?, чиї?

                                    Підбиття підсумків

Вихователь: Молодці, всіх персонажів розселили по хатинках – рукавичках. То в якій казці ми сьогодні побували?...

Пригадайте, що у ній трапилось поганого (Дід загубив рукавичку , тваринки замерзли, кабан усіх налякав, собачка забрав рукавичку , звірята залишились без хатинки)

А доброго , що  було у казці?(Тварини знайшли рукавичку трохи в ній погрілися, познайоимилися, собачка знайшов рукавичку і відніс дідові).

Які добрі справи ми з вами зробили?(Допомогли казці, подружили тваринок, знайшли для них персональну рукавичку).

 Ось і закінчилась наша казкова подорож час повертатися до садочка).

   «Ось казочці кінець, а хто слухав молодець»

 


середа, 7 лютого 2024 р.

 

Заняття до IV педради з розділу «Мовлення дитини»

Молодшої групм

Опис  іграшки зайчика.

Програмовий зміст: вчити дітей правильно називати тварину «зайчик», складати з частин ціле, описувати іграшку за запитаннями вихователя; закріплювати вміння порівнювати предмети за розміром; навчати відщипувати маленькі шматочки глини від грудки і розкачувати прямими рухами; розвивати уміння розповідати невеликі за розміром вірші, зв’язне мовлення розвивати увагу, логічне мислення, уміння слухати; виховувати інтерес і турботливе ставлення до тварин

Словник: збагачувати словник словами: зайча, зайчисько, зайченятко, довговухий; прикметників: пухнастий, сірий, м’якенький, маленький, вухатий; дієслів: біжить, стрибає.

Матеріал: макети дерев, кущів; кубики або картинки, розрізані на 4–6 частин; зайчик-іграшка; морквинки великі і маленькі, глина, дощечки.

Хід заняття

— Сьогодні я запрошую вас до казкового лісу.

(Макети дерев, кущів.)

Бачиш ліс цей чарівний?




В нім чудес, казок багато,
Так цікаво мандрувати
По галявах лісових.
Скільки тут пригод нових!

— Хто ж живе у цьому лісі? Ми дізнаємось, коли складемо картинки.

(Діти складають з частин картинок цілісне зображення тварин.)

— Хто у тебе, Катрусю? А в тебе, Мишку?

— Щоб тварини нас не боялися, давайте розповімо їм віршики.

(Діти декламують вірші про тварин.)

Фізкультхвилинка

Забавлялись зайченята, (Діти піднімають руки вгору.)
Виглядаючи маму й тата. (Діти сідають навпочіпки, ставлять руки на пояс.)
Ось так — лапку до лапки, (Плещуть у долоні.)
Ось так — шапку до шапки, (Ставлять руки до голови.)
Ось так — вухом потрусимо (Діти хитають головою.)
Так, так, так! (Діти стрибають.)

— А хто це сховався під ялинкою?

— Як можна ласкаво сказати зайчикові, щоб він не боявся? (Зайченя, зайчисько, зайченятко.)

— Давайте розповімо, який він.

(Діти описують зайчика.)

Запитання до дітей

— Зайчик який?

— Які у нього вушка?

— Який у зайчика хвостик?

— Що він уміє робити?

(Розповідь: «Ми побачили зайчика. У нього були довгі вушка. У зайчика куций хвостик. Шубка в нього біла. Зайчик сидить під ялинкою».)

— Наш зайчик дуже зголоднів. А що він любить їсти? Давайте пригостимо його морквочкою. Давайте зліпимо велику і маленьку морквинки.

(Вихователь показує рухи ліплення моркви способом розкачування і пояснює їх значення.)

Робота дітей.

— Яку ти морквинку зліпив? Це яка морквинка? А це?

Діти пригощають зайчика.

Підсумок

— Кого ми зустріли в лісі? Як допомогли зайчикові? Хто з лісових звіряток вам найбільше подобається? Чому?






 

 

Департамент освіти та науки

Міні-город на підвіконні На початку лютого вихованці Групи №2 "Калинонька" під керівництвом почали захід по дослідженню та вивченн...